Tai, ką turėtumėt žinoti apie inverterinius generatorius.


Pastaruoju metu Lietuvą užplūdo visokių negirdėtų gamintojų kaip Sheppach, Parkside, Gude, Meec, Hecht ir pan. inverterinių elektros stotelių pardavėjų skelbimai su visokiomis pasakomis apie tokių stotelių patikimumą, netriukšmingumą, kuro ekonomiją, bet nutyli kitą informacijos pusę, kuri nėra tinkama jų parduodamai stotelei.


Šiais laikais populiarėja naujos kartos elektros stotelės – tai elektros stotelės su pastovių magnetų alternatoriumi ir inverteriu – inverterinės. Kodėl jos populiarėja? Ogi todėl, kad jų alternatoriaus gamybai reikia žymiai mažiau vario nei paprasto tipo alternatoriuose ir kitas pliusas - mažesni gabaritai. Visa tai daro elektros stoteles patogesnėmis, bet tikrai ne geriausiomis nei iki šiol buvo gaminamos.

Tokių invertorinių elektros stotelių kainos nėra labai aukštos lyginant pvz. su HONDA (kokybė visada kainuoja!), bet prieš pirkdami jį, perskaitykite mano pastabas apie juos.

1. Pardavėjas sako ar rašo, kad generatorius skirtas "labai jautrios" įrangos maitinimui - tokios kaip TV ar kompiuteriai. MELAS! Šiuolaikiniai kompiuteriai ir TV jungiami į įtampos tinklą nuo 110V iki 240V. Tereikia tik žvilgtelt kas parašyta ant to įrenginio maitinimo blokelio. Įrenginiams ar įrankiams su varikliais tai išvis neaktualu. Dažnio stabilumas irgi neturi jokios reikšmės TV ar kompiuteriui. Pastaba: jautiai įtampai ir dažniui elektroninei aparatūrai jungti naudojami UPS įrenginiai...
Nekibkit ant šio kabliuko.

2. Remonto klausimas. Aš, kone kasdien susiduriu su žmonėmis, kurie turi problemų su šiomis elektros stotelėmis, nes ta stotelė yra tikrai labai sudėtingas elektronikos įrenginys. Deja, jo elektronika ne tik, kad yra labai nepatikima, bet dar ir patalpinta neardomoje smala užlietoje dėžutėje (dėl aplinkos poveikio sumažinimo - tas gerai), kurios neįmanoma remontuoti. O ta dėžutė ne tik, kad gamina elektrą, bet dar ir valdo variklį, todėl jai sugedus - ją belieka keist nauja. O tų blokų Lietuvoje niekas nepardavinėja. Ir nuo kito generatoriaus jis netinka... Taip, kad jokio remonto. Galite pasikliauti tik pardavėjo suteikta garantija, kuris jums pakeis stotelę, bet neremontuos. Įvertinkite dar ir savo sugaištą laiką šalinant problemą bei logistikos išlaidas - juk jų jums niekas nekompensuos.
Ir dar apie inverterinio bloko kokybę (patikimumą): jis laaabai nemėgsta įrankių ar įrengimų, kuriuose yra apvijos, o labiausiai tai - kompresorių, hidroforų, siurblių, suvirinimo aparatų. Jei generatorius neturi didelės galios atsargos nei jungiamo įrenginio su varikliu galingumas - tas inverterio blokas tikrai ilgai netarnaus. Jam labai nepatinka induktyvinė apkrova (dažniausiai pramušami galiniai tranzistoriai). Teko matyti pirkėjų, kuriems toks generatorius tarnavo ne ilgiau kaip 2 valandas...

3. Triukšmo klausimas. Daugelis inverterinių elektros stotelių pardavėjų teigia, kad tai labai mažai triukšmo keliantys įrenginiai. Iš dalies tai tiesa, bet tik tol, kol elektros stotelė dirba laisvos (tuščios) eigos režime ir prie jos nėra pajungto energijos imtuvo. Kuo didesnė apkrova pajungiama prie tokios elektros stotelės, tuo didesnį triukšmą ji kelia nes kyla apsukos, o kai apkrovos dydis netoli maksimumo, elektros stotelės keliamas triukšmas gal būt net ir didesnis nei tų, paprastų, tokio paties galingumo elektros stotelių, todėl, kad prie didesnių apkrovų inverterinių elektros stotelių varikliai dirba žymiai didesnėmis (iki 5500 aps./min.), nei paprastų elektros stotelių varikliai (3000 aps./min.), apsukomis. Va ir visa tiesa apie jų "tylumą".

4. Ekonomijos klausimas. Šių elektros stotelių pardavėjai teigia, kad tokios elektros stotelės "labai" ekonomiškos. Tai yra dalis tiesos, bet ta ekonomija gaunama tik prie mažų apkrovų. Didėjant apkrovai, didėja ir kuro sunaudojimas ir jo sunaudojimas susilygina su elektros stotelių, kuriose yra paprastas generatorius, kuro sunaudojimu. Taip, kad ta ekonomija yra labai nedidelė ar net išvis jos nėra, jei elektros stotelė naudojama su nemaža / maksimalia apkrova. Kolkas dar niekas neišrado naujo fizikos dėsnio apie energijos išgavimą - iš tam tikro kuro kiekio galima išgauti tik tam tikrą kiekį energijos ir ne daugiau. O juk tokie patys varikliai naudojami visų tipų elektros stotelėse - skiriasi tik paties generatoriaus (alternatoriaus) konstrukcija. Šios, invertorinės elektros stotelės, konstrukcija žymiai sudėtingesnė elektronine schema ir, žinoma, mažiau patikima nei elektros stotelės su paprastu generatoriumi (alternatoriumi). Inverterinės stotelės alternatoriaus konstrukcijoje yra panaudoti pastovūs magnetai kurių sukaupta energija yra panaudojama elektros gamybai, o paprasto generatoriaus konstrukcijoje yra panaudotas elektromagnetas elektros gamybai, kuris savo gabaritais yra gerokai didesnis nei pastovių magnetų generatorius. Šiam elektros magnetui maitinti reikalinga elektros energija (gaunama iš to paties generatoriaus darbo metu), o pastovių magnetų generatoriui (mažose inverterinėse stotelėse) tam elektros energijos nereikia todėl šioje vietoje gaunama šiokia-tokia energijos (kuro) ekonomija. Tačiau nepamirškite, kad sukaupta magnetų energija nėra amžina ir ji su laiku silpsta, ypač elektros stotelę naudojant didelėmis apkrovomis.

Pliusas inverterinių nešiojamų elektros stotelių naudai tai yra tas, kad jų gabaritai truputį mažesni dėl aukščiau aprašyto alternatoriaus konstrukcijos nei tokio pat galingumo rėmuose įmontuoto paprasto tipo elektros stotelės generatoriaus - jie sumontuoti plastikinėje dėžėje su rankena - tai tikrai patogu pernešimui. Dirbant su mažomis apkrovomis - ir triukšmas mažesnis. Tačiau nukenčia autonomiško darbo trukmė - t.y. mažesnė kuro bako talpa.

Tai tokios tokelės. Pasvarstykit prieš pirkdami. Ir netikėkit ten visokiom jų pasakom apie įtampos šokinėjimus kituose generatoriuose ar nestabilų dažnį, todėl, kad ir kito tipo elektros stotelės (ne invertorinės!), žymių firmų kaip HONDA, YAMAHA, BOSCH, SDMO atitinka pasaulinius standartus ir naudojami visame pasaulyje visose srityse kur jų reikia ir visų poreikiai pilnai patenkinti. O jei įrenginys naudojamas sugedęs ar išreguliuotas - taip, jis gali pridaryti bėdos, tačiau tai jau vartotojo apsisprendimas dirbt su tokiu sugedusiu įrenginiu ar ne.

Matydamas kaip tokių elektros stotelių pardavėjai kabina makaronus pirkėjams apie jų generatorių "privalumus", "patikimumą" ir "tylumą" (aišku ir būtinybę pirkti tik jų prekę, o ne kitų) negaliu leisti plisti tokiai neteisybei. Tokių sugedusių inverterinių stotelių per mano rankas dešimtys praėję.

O nukenčia pirkėjai, nes jie apie tokias elektros stoteles nieko neišmano, o pardavėjas priburia jam visokių pasakaičių, kodėl reikia pirkti būtent jo daiktą.

www.reliablecounter.com
www.reliablecounter.com

2018-01-29